Karlovarský AM Bikemaraton

Vážení sportovní přátelé,

po důkladném zvážení všech pro a proti jsme se letos, vzhledem ke známým okolnostem koronavirové pandemie, rozhodli - po dvaceti ročnících v řadě - Karlovarský AM bikemaraton nepořádat.
Nebylo to lehké rozhodnutí, ale k tomuto kroku nás přiměla přetrvávající rizika, nejistoty a nejasnosti, byť v současné době dochází k rozvolňování dosavadních opatření. Nemohli bychom garantovat bezproblémový průběh závodu a jeho plné zabezpečení tak, jak jste byli doposud zvyklí.
Věříme, že to pochopíte, nezanevřete na nás a za rok (doufejme) se k nám na svého oblíbeného „Artamona“ v plné síle vrátíte.
Budeme rádi, když si trasu projedete individuálně (mapy jsou na našem webu k dispozici) a dáte nám třeba krátkou zpětnou vazbu o svém výkonu, o svých zážitcích…
Jménem A.M.bike, z. s. Vám všem přeji hlavně pevné zdraví a za rok ahoj!

Pepa Kolář, ředitel závodu

Fotogalerie / reportáže / video

Přivítáme, pokud nám zašlete na adresu webmastera (webmaster@ambike.com) fotografie ze závodu, reportáže nebo odkazy na stránky s nimi.

Zpět na seznam

Report 2001

Na druhý "open" Artamonovův memoriál, který se konal 25.8.2001, přijelo víc než 400 vyznavačů cyklistiky. Poprvé se objevila kategorie silničářů, přibyly i soutěžní disciplíny v areálu po dojezdu. Přítomné pobavil "Spaceman" Spěšný trialovou exhibicí. Bikeři závodili na trasách 55 a 90 km, silničáři si to rozdali na 120ti kilometrech a pohodáři poznali další lázeňské pěšinky. Bikeři Zdeněk Voráček z CCC Mat Team Kolín, Kája Polívková (Gary Fisher) a silničář Ondřej Pávek (Jiskra Witte Nejdek) zvítězili v hlavních kategoriích.

Ohlasy na Artamonovův memoriál 2001

Vítězové pochválili trať 

Karlovy Vary – 27.08.2001. MF dnes
Bikeři Zdeněk Voráček z CCC Mat Team Kolín, a Kája Polívková (Gary Fisher) a silničář Ondřej Pávek (Jiskra Witte Nejdek) zvítězili v hlavních kategoriích Artamonovova memoriálu. Ten v sobotu přilákal na start do Karlových Varů čtyři stovky cyklistů, v převážné míře vyznavačů horských kol. "V bikovém maratonu to pro mne byla premiéra, tak dlouhý závod jsem v sedle horského kola ještě nejela," sdělila vítězka ženského závodu na 90 kilometrů Kája Polívková. Česká reprezentantka si dojela pro suverénní vítězství, ale nejen proto z ní v cíli sršela dobrá nálada. "Moc se mi to líbilo, hlavně trať. Těžká, ale tak akorát. Dokonce jsem se v některých úsecích kochala výhledy na krajinu," přiznala Polívková. Mužům na stejné trase kraloval Zdeněk Voráček, který se na čelo závodu propracoval zhruba v polovině trati za Horní Blatnou. To už bylo za vrcholovou prémií na Vlčinci, která se stala kořistí Plzeňana Jana Kotala, v cíli celkově druhého. "Musel jsem se pořádně zmáčknout, dojeli jsme k ní ve skupině," popsal Kotal. Stejně jako Polívková pochválil trať. "I když byla těžká, vše se dalo jet, řada úseků i tempařsky. Za 14 dní pojedu na mistrovství republiky v maratonu, ale tam vypadá profil závodu jako hřeben, jen nahoru a dolů. To už je zbytečný extrém," uvedl Kotal.
Autor: VÍT POCHMAN

Plešivec dal zabrat, lepší to bylo pěšky 28.8. 2001

Karlovarský kraj - MF dnes
Zatímco o vítězi silniční verze cyklistického Artamonovova memoriálu rozhodl až závěrečný spurt, do cíle 90 kilometrů dlouhého maratonu na horských kolech dojížděli startující s velkými odstupy. Zasloužilo se o to především 2500 výškových metrů, které účastníci museli zdolat. Shodovali se, že nejtěžší částí bylo stoupání po modré turistické značce na Plešivec. "Byl to jediný úsek, kdy jsem musela slézt z kola. Snad by se dal vyjet, ale jsem z cross country závodů zvyklá občas popoběhnout," uvedla vítězka ženské kategorie Kája Polívková. Stejně místo hodnotil obhájce loňského prvenství Tomáš Kozák. "Když mi na ukazateli rychlosti blikla pětka, sesedl jsem a šel jsem šestkou." Po následném sjezdu z Plešivce do Pstruží přišel definitivně o možnost zopakovat loňskou výhru. Gesto pořadatelky k zastavení auta vzal jako pokyn ke směru jízdy a dal se opačným směrem. "Beru to sportovně. Nechtěl jsem se tady strhat, hned v neděli jedu maraton v Českém středohoří," poznamenal Tomáš Kozák.

Favorité na čele

Krátce po startu závodu horských kol v rámci Artamonovova memoriálu se v popředí objevili jezdci s největšími ambicemi. Reprezentantka Kája Polívková (nejblíže), obhájce loňského prvenství Tomáš Kozák (vlevo v oranžovém) a Filip Eberl (za Polívkovou v oranžovém). Polívková závod žen na 90 kilometrů vyhrála, Kozák dojel pátý, Eberl zvítězil na trati 55 kilometrů.
Autor: VÍT POCHMAN

V terénu byl suverénem Voráček na silnci se o zlato prali tři

27.08.200 -Karlovarské noviny
Svátkem pro všechny, kdo mají rádi kolo, byl sobotní cyklomaraton Artamonovův memoriál. Na jeho startu se sešlo více než čtyřista aktivních účastníků, kterým další stovky fanoušků vytvořily na stadionu AC Start v Tuhnicích vynikající diváckou kulisu. Po loňské veřejné premiéře (závod má jinak za sebou již čest uzavřených ročníků), která byla vypsána pouze pro horská kola, si letos na svoje přišli i silničáři. Kromě dvou tratí pro horská kola, 55 a 90kilometrové, připravili totiž pořadatelé z karlovarského sdružení „A. M. bike no limits“ i 120km dlouhou trať po asfaltkách Karlovarska. Startovalo se ve dvou vlnách nejprve v 10:00 silničáři a pět minut po nich poslal startovní výstřel ředitele závodu Michala Prokopa na cestu na hřebeny Krušných hor bikery. Silniční závod se vyvíjel velice přímočaře. Už v prvním stoupání ze Staré Role do Mezirolí se oddělila 15 členná skupinka, tu pak stoupák na Blatenský vrch zredukoval na polovinu a poslední lámání chleba pak ve vražedném vedru přišlo před vrchařskou prémií na Andělské hoře. Ve stoupání z Dubiny se odpoutala trojice, která si to pak o místa na stupních vítězů rozdala až  v závěrečném spurtu na škváře stadionu AC Start. Nejvíc sil tu měl nejdecký Ondřej Pávek, druhá proťal cílovou čáru Tomáš Viktorin a na 3. Místě skončil junior Michal Báťa. Závod veteránů vyhrál sokolovský Ludvík Killinger, 9. V celkovém pořadí. Hlavní závod Artamonovova memoriálu, MTB maraton na 90 km, měl favorita v obhájci loňského vítězství Tomáši Kozákovi z plneňského HEPOSU, na trati ale rozhodovaly jiné kvality. Na horskou prémii na Dračí skále (27 km, 854 m n. m) přiletěl jako první Plzeňák Jan Kotal v dresu Diamondback, druhý byl teplický Zdeněk Voráček v dresu kolínského CCC-MAT Teamu a až 3. Kozák. V dalším průběhu závodu Kotal spadl na 3. Místo a do čela se propracoval Voráček, jehož náskok na Kozáka byl kontrolu od kontroly větší a větší (na Bludné 2,  Eduardu 4 a na Plešivci už 6 minut). Ve sjezdu z Plešivce pak Kozák dost nepochopitelně zakufroval (přitom byl jediný z čela závodu, který znal trať z loňska), musel se vracet a do cíle dojel až na 5. Místě se ztrátou 28 minut na Voráčka. Ten si pro vítězství dojel už nikým neohrožován s náskokem 12 minut na 2. Kotala. Na 3. Místě dokončil David Klíma z Prahy v drsu týmu Vokolek-Import. Podobně suverénně, jako Voráček na devadesátce, kraloval na  „poloviční“ trati jeho klubový kolega z CCC MAT Teamu, Karlovarák Filip Eberl. Od místa, kde se tratě oddělovaly, jel bezpečně včele před sokolovským Tomášem Makoněm, teplickým Vladimírem Hromasem a svým mladším bráškou Tomášem. V závěrečném spurtu pak měl nejvíc sil právě Tomáš, takže na stupních vítězů stáli Eberlové vedle sebe, 3. Místo vybojoval Hromas a na Makoně zbyly „brambory“. Aby radost v rodině Eberlových byla dokonalá, dojel si pro „stříbro“ mezi veterány i otec Luboš.
Autor: Jiří Linhart

Artamonovův memoriál 2001 /www.kolo.cz/

Koncem prázdnin vždy graduje bikerská sezóna, jeden závod střídá druhý, nebo se dokonce jejich termíny různě kryjí, a biker si často ve spoustě závodů ani nemůže vybrat. Mezi cyklomaratony má již svou pevnou pozici také karlovarský Artamonovův memoriál. V sobotu 25. srpna 2001 se konal jeho již 7. ročník.
Start i cíl byl jako tradičně na karlovarském stadionu AC Start, kde se také odehrával veškerý doprovodný program. Novinkou letošního ročníku byl silniční závod. Tato kategorie slibovala 150 km, převýšení 1500 m, 2 občerstvovací stanice a hlavně, což organizátoři náležitě vyzdvihují, "100% asfaltu":o) Ve výsledkové listině tohoto závodu je 28 mužů, 14 veteránů a 2 ženy. Kořenů a bláta chtivý biker si mohl vybrat ze dvou tras. Kratší, 55-ti kilometrová měla převýšení 1100 m, 3 občerstvovačky a 30% asfaltu. Pro opravdové bikové nadšence schopné ždímat ze sebe maximum byla připravena 90-ti kilometrová trať s převýšením 2300 m, 6 občerstvovacími stanicemi a pouhými 20% asfaltu. Nejeden závodník ze vzdálenějších koutů republiky určitě poznal, že bikování po Krušných horách není žádná legrace. Děti s rodiči a rekreační jezdci si mohli zazávodit na 20-ti kilometrové trati, kde neplatili žádné startovné.
Účast byla větší než v minulém ročníku a to i přes to, že i v nedaleké Plzni se tentýž den konal závod ze série Kolo pro život, o vzdálenějších lokalitách ani nemluvě. I lidé ze sousedního kraje si tedy rozmýšleli, zda vůbec jet do nejzápadnější části republiky, když mají jinou akci přímo doma. Ve výsledkové listině je přesto 290 bikerů, což je velice slušné číslo.
Opravdu dobře zvládnuté bylo značení trati. Ve většině reportáží z maratonů poslední dobou čteme, jak vedoucí skupinka najížděla zbytečné kilometry mimo trať nebo jak parta místních puberťáků otočila směrové šipky, ale aby se někdo ztratil ve Varech bylo velkou vzácností.
Sdružení AM bike no limits, které Artamonovův memoriál pořádá, připravilo i bohatý doprovodný program. V průběhu dne se divákům dvakrát předvedl Jára "Spaceman" Spěšný na svých nových trialových překážkách. Nebyly tedy k vidění klasické palety, které už každý zná. Po tombole následovaly dovednostní soutěže pro ty nejtvrdší bikery. Zajímavým nápadem byl rytířský souboj, kde šlo o to vytlačit protivníka z kruhu nebo ho donutit sundat nohu z kola. Pokud se sešli 2 zdatnější borci, tak to byla opravdu zajímavá podívaná. Tuto disciplínu, stejně jako soutěž v jízdě po zadním, vyhrál nejdecké barvy hájící Tomáš "Králýk" Král. V bunny hopu sice skončil až druhý, ale 45 centimetrů, na kterých skončili finalisté je úctyhodných. Poslední soutěží byl "Pivní sprint"(co nejrychleji zajet jedno kolečko na atletickém oválu, pak do sebe hodit jednu desítku, další kolečko, desítku, kolečko...:o) Z původních 5 piv byla norma zredukována na 2.
Letošní ročník Artamonova memoriálu se pořadatelům povedl a nezbývá, než se těšit na další, na němž se již pracuje.

Ohlasy z e–mailů

Ahoj, Artik byl uzasny, nechapu proc jsem jeste nejela zadny zavod ? Papani v lese, spousta lidi, kteri Te vitaji na cestickach a jsou radi, ze jsi sjel kopec, sipky a faborky kam mas jet, proste pohoda a i jsem si pokecala za jizdy (cca. 2 km) zbylych 88 jsem jela sama :)) Pristi rok jedu zase. Dekuju vsem co tenhle zavod udelali. Autor: Karolina z chatu

Zdravím Vás, doufám, že Vás nebudu nudit zprávou o Kájinném dalším vítězství. V sobotu v Karlových Varech Kája vyhrála svůj první bikový maraton. Artamonův memoriál absolvovala jako generálku před Mistrovstvím republiky v této náročné disciplíně. Trať 90 km s převýšením 2300m zvládla za 4:35h. S pozdravem Petr Polívka

Thank you for the help at the race! My friend and I really enjoyed the race. We would like to come back and visit, race, ride. Are the results of the 55 km race available? We would like to see them. Thank you, Lee

Btw. nejlepší byl Kotal, kterej dojel na 90 km druhej. Tak ten když přijel do cíle utahanej jak hovado, špinavej, ale šťastnej, objal prvního člověka z A.M. bike no limits kterýho potkal a povidá: "Nejnádhernější závod jakej sem kdy jel. Děkuju." To taky potěšilo :-) Autor:  Mety

Tak vam reknu,ze FORTE je pekny zvire a IRIS jakbysmet. Artikuv Maratonek dopadl suprove. Forte byl druej ve spurtu, IRIS prvni z holek s peknym naskokem, GRAMEC dvanacty, desne se zlepsil a ja devaty. Kdyz jde o biky KAROLINKA dojela uplne totalne v pohode 98Km trat, je vyborna cyklistka. Autor: HAITAI

Čauves všem, artíka sem přežil, játra taky vydržely, prostě velmi kulturně strávený víkend :-))) akorát když mi psal číslo na ruku při pivním sprintu, tak snad měl permanentku, nejde to ani bohovy dolů :-)))))) Autor: SNAKE

Klaním se pořadatelům a všem dalším pomocníkům Artamonova memoriálu. Byl to opravdu velmi pěkný a dobře zorganizovaný maraton, na kterém příští rok určitě nesmím chybět a váš maraton doporučím dalším lidem. Takové výškové profily a rozmanité cesty se v německu na maratonech NENAJDOU. Trasa byla moc pěkná, a ty výhledy. Líbily se mi Singletraily. Avšak značení mi přišlo nedostačující, po první velké občerstvovačce jsem ještě s dalšími bajkery sjela na špatnou cestu a jela přes Nové Hamry do Horní Blatné, kde jsem opět našla správnou cestu, tato zajížďka a pak i defekt způsobily ztrátu asi 35 min , přišla jsem tak o druhé místo a skončila na třetím. Ale stalo se, občerstvovačky byli hojně a dobře zásobené-jak množstvím tak co se týče výběru. Německo-česká komunikace také dopadla dobře – s tebou i pak dalšími bajkery jsem se dobře domluvila. Především jsem byla nadšena hodnotnými cenami a tím množstvím cen na mém třetím místě, moc mě to potěšilo. Zvlášť malé detaily jako nálepka na modelu kola s daty závodu se mi líbila. Doufám, že příští rok budete váš závod také prezentovat na internetu v německém jazyce. Ještě jedna otázka: co znamená v názvu maratonu „Artamonovuv Memorial“? Ahoj příští rok Christin Kirbach /z němčiny přeložila Martina Metyova/

Cau Mana! Pokud muzes, posli mi vysledky AM. Bylo to opravdu krasny zavod. Nemuzu porovnavat co je lepsi, jestli Kral Sumavy nebo Jizerska padesatka nebo AM. Pro mne to byl prvni zavod takoveho stylu. Proc se to jmenuje Artamonovuv zavod? To byla prvni obet? Preji Vam mnoho uspechu pri organizovani dalsich rocniku. Nekdy spolu vyrazime ne kolech. Cau David

Zdravim Vas do Karlovych Varu, maraton byl naprosto super. Nadherna trat a poradatelsky moc pekne zvladnute. Vazne jsem si to moc uzil. Hned po skonceni zavodu jsem bohuzel musel odjet, a tak ani nevim jaky jsem vlastne skoncil. Tak bych vas rad poprosil jestli je mozne se konecne poradi nejak dozvedet. Jel jsem 90 km a jmenuju se Michal Gazi. Diky moc MG

Dobry den. Zdravim vas tym, ktery vsem bikerum dokazal usporadat velice pekny zavod, a to je v dnesnich podminkach velice tezke. Bylo to super, tesim se na dalsi rocnik, a doufam ze tam bude zase takovy pekny sjezdik jako letos!!! Doufam ze budou brzy k videni i vysledky. Dekuji. S pozdravem Jiri Dytrych Cheb

Ahoj, vysledky z maratonu jeste nejsou?A jak to vypada s videokazetou? Pokud je to mozne posli mi komplet vysledky na mail. Dik. Maraton byl supr, jeste lepsi nez loni, sjezdiky o.k.. Ahoj, Roman

Zpět na seznam


© A.M.bike no limits, web & design: Daniel Danielčák 2000 - 2020 | admin |  ↑↑↑