Karlovarský AM Bikemaraton

Aktuality

RSS

10.08.2016 22:23

Promluva stavitele trati k aktuální situaci

Milí účastníci,

karlovarský závod Kola pro život byl vždy vyjma atraktivních kulis startu a cíle proslulý především malebnou změtí všelijak se bláznivě proplétajících hravých pěšin a cestiček, citlivě vystavěných našimi předky na strmých úbočích okolních kopců, původně prý k potěše a rekreaci lázeňských hostů. Až s příchodem horských kol bylo možné naplno ocenit jejich sportovní potenciál, slastnou trýznivost výšlapů, euforii technických sjezdů a závrať při zdolávání bezpočtu „vraceček“ při balancování nad úchvatnými výhledy do údolí a strží, obklopeni oním proslulým „sletem šlehačkových dortů“, jak architekti Varům přezdívají. Často s jistou dávkou humoru říkáme, že lázně tu máme jen v bezprostředním okolí řek Teplá a Ohře, zatímco pár metrů od jejich břehu číhá bikerské peklo i ráj v jednom balení.

Vědomi si těchto shůry a téměř bezpracně nám do klína spadnuvších kvalit našeho města, nemohli jsme se rozhodnout jinak, než se o ně podělit s ostatními cyklisty, a začali jsme od roku 2000 (a o pár let později už ve spolupráci s KPŽ) pořádat Karlovarský AM bikemaraton, od něhož jsme si slibovali nehynoucí slávu, projevy vašeho uznání a plácání nás po ramenou, jací jsme to pašáci, ačkoliv jsme vlastně jen rozvěsili v okolních lesích fáborky a šipky.

Nejinak je tomu i letos, jen zásluhou počasí posledních týdnů více vyniká onen pekelný charakter, který jsme jako místní pořadatelé měli možnost okusit během projíždění tratí, a okoušíme i dnes.

Přistupme ale k aktuálnímu stavu tratí. Některé okolnosti si vyžádali pár drobných úprav, o nichž jsme přesvědčeni, že jsou ku prospěchu závodníků. Týká se to především sjezdu od Černé Marie, do kterého se najíždí až 100 metrů za stejnojmennou chatou kvůli množství popadaných větví, a obnoveného dojezdu do cíle v nádherném a prostorném Meandru Ohře, který jsme loni opustili kvůli stavebním úpravám. Vymysleli jsme také zbrusu novou trasu Fitness jízdy. Je to dobrou zprávou jak pro účastníky této nesoutěžní kategorie, tak pro závodníky z hlavních tras, kteří měli v minulých letech oprávněné připomínky k problematičnosti vedení “fitka” zčásti identickou stopou, což mělo negativní vliv na bezpečnost účastníků a plynulost závodu. Řídíce se zásadou, že nejkompetentnějšími posuzovateli všech kladů i záporů našich závodů jsou především sami jejich účastníci, zaměřili jsme se na tuto slabinu, a výsledkem je úplné odklonění Fitness jízdy z lokaliy, kde se nekompromisně soupeří o cenné vteřiny.

Jistě vás v tomto počasí nepřekvapí, že občas narazíte na nějakou tu louži nebo blátivý úsek. Letos jich oproti loňskému roku potkáte tolik, že v cíli jistě využijete možnosti použít wapku a možná i prádelnu. Fajn ale je, že z inzerovaných čtyř brodů se ze tří nebude prášit a poslední - přejezd přes říčku Teplou - bude fakt stát za to.

Samostatnou kapitolou jsou sjezdy po skalnatém, drobnými kamínky posetém podloží, které je místy zbrázděno podélnými vyerodovanými rýhami. První z nich na vás číhá hned na rozhledně Diana – vrcholu zaváděcího stoupání na cca 5 kilometru. Spolu s několika rychlými šotolinovými sjezdy se jedná o nejnebezpečnější úseky, v nichž bych pád doporučil stejně jako svezení po toboganu pobitém struhadly. Zvýšenou pozornost věnujte také místům na předělech světla a stínu, kde můžete snadno přehlédnout hluboké „odvodňováky“, na nichž v lepším případě prorazíte kolo, v horším případě vás snadno katapultují do údolí.

Udělali jsme maximum pro to, abyste v Karlových Varech neztratili orientaci. Přesto vás prosíme o udržení maximální pozornosti při následování značení, protože z vlastní zkušenosti víme, jak snadné je na hranici světla a stínu, či v situaci, kdy vidíte rudě a pot se vám řine do očí, přehlédnout jinak zcela zřejmý fábor či šipku. Zároveň optimisticky doufáme, že se neobjeví nějaký duševní trpaslík, který se ukájí poškozováním a ničením práce nás normálních lidí.

Značení je shodné s ostatními závody KPŽ, tedy fábory s logem seriálu a navigační šipky na stromech. Samozřejmostí je přítomnost hlídek na uzlových místech a trvalá kontrola tratí vedoucími úseků na kolech. Na ně se také obracejte s upozorněním na případný úraz některého z vašich soupeřů. Naší specialitou je navíc lití čar bílé barvy na zem na všech podstatných rozcestích pro případ krajní nouze – letos jsme jí znovu spotřebovali 100 litrů.

Přeji vám z celého srdce hluboký sportovní zážitek, minimum závad,  pokud možno žádný úraz, a těším se na viděnou někde na trati či v cíli!

Daniel Danielčák
stavitel trati a člen pořádajícího spolku A.M.bike


10.08.2016 12:41

registraceDnes je poslední příležitost přihlásit se na závod za nižší startovné!

09.08.2016 12:58

ilustrační fotoHlavní trasa karlovarského závodu krok za krokem na webu KPŽ

09.08.2016 11:29

mapkaZ nějakého důvodu jsou na webu kolopro.cz jako GPS mapy uvedeny zastaralé trasy. Prosíme závodníky, aby používali mapy na stránkách závodu http://artik.ambike.com/index.php?str=3

09.08.2016 09:00

lávkaOhři loni v Karlových Varech překlenul další most. A ne ledajaký. Jeřáb osadil na své místo 120 tun vážící ocelovou konstrukci zvedací lávky, která spojuje cyklostezku v meandru Ohře s nedalekým obchodním centrem Varyáda, u kterého mají závodníci zajištěno parkování.
Celý článek "Ohři překlenula unikátní zvedací lávka ve stylu Kaplického chobotnice"

07.08.2016 20:45

fair-playZa přečtení stojí podnětný článek o fair-play chování.

05.08.2016 09:14

terénní pasážNa webu Kola pro život vyšla pěkná upoutávka na Karlovarský AM Bikemaraton!

25.07.2016 09:02

logo závoduStránky Karlovarského AM Bikemaratonu Škoda Auto jsou aktualizovány pro rok 2016! Závod je znovu součástí seriálu Kolo pro život a účastníci si při něm mohou v sobotu 13. srpna zazávodit na distancích 37 a 57 km. Chybět nebude samozřejmě ani ani kratší Fitness jízda a řada dětských a žákovských kategorií.
Oproti loňskému roku čeká závodníky změna v podobě navrácení zázemí závodu (a tedy i dojezdu do cíle) do prostoru areálu Přírodního parku Meandr řeky Ohře, kde byly dokončeny stavební úpravy můstku přes Ohři, což nám mimo jiné umožnilo potřebné úplné oddělení Fitness jízdy od závodních tratí; věříme, že tak zvýšíme bezpečnost účastníků a zároveň představíme krásnou krajinu okolo našeho města i na jiných místech, než bylo zvykem. Zároveň se vracíme k atraktivnímu dojezdu trasy B a C mezi budovami KV Arény po přemostění Západní ulice a po samotné Západní do areálu Meandr.
© A.M.bike no limits, web & design: Daniel Danielčák 2000 - 2017 | admin |  ↑↑↑