Karlovarský AM Bikemaraton

Vážení sportovní přátelé,

po důkladném zvážení všech pro a proti jsme se letos, vzhledem ke známým okolnostem koronavirové pandemie, rozhodli - po dvaceti ročnících v řadě - Karlovarský AM bikemaraton nepořádat.
Nebylo to lehké rozhodnutí, ale k tomuto kroku nás přiměla přetrvávající rizika, nejistoty a nejasnosti, byť v současné době dochází k rozvolňování dosavadních opatření. Nemohli bychom garantovat bezproblémový průběh závodu a jeho plné zabezpečení tak, jak jste byli doposud zvyklí.
Věříme, že to pochopíte, nezanevřete na nás a za rok (doufejme) se k nám na svého oblíbeného „Artamona“ v plné síle vrátíte.
Budeme rádi, když si trasu projedete individuálně (mapy jsou na našem webu k dispozici) a dáte nám třeba krátkou zpětnou vazbu o svém výkonu, o svých zážitcích…
Jménem A.M.bike, z. s. Vám všem přeji hlavně pevné zdraví a za rok ahoj!

Pepa Kolář, ředitel závodu

Fotogalerie / reportáže / video

Přivítáme, pokud nám zašlete na adresu webmastera (webmaster@ambike.com) fotografie ze závodu, reportáže nebo odkazy na stránky s nimi.

Zpět na seznam

Report 2002

Rok 2002 se na účasti závodníků podepsal katastrofálními povodněmi. Čekali jsme přes půl tisícovky účastníků a najednou jsme nevěděli, jestli nebudou mít jiné starosti. Přesto se jich na start postavilo 336 plus padesátka dětí s rodiči na poznávací vyjížďku lázeňskými lesy. Měli jsme připraveno překvapení v podobě přemostění Ohře pomocí vojenské techniky náhradou za rekonstruovanou Tuhnickou lávku pár set metrů před cílem, z pochopitelných důvodů ale tato technika byla nasazena jinde. Na spoluobčany, postižené rozběsněným živlem, jsme mysleli odesláním 10% z vybraného startovného. Na těžké, 95 km dlouhé MTB trati, na které museli jezdci vystoupat dvakrát na Vlčinec a na druhý nejvyšší vrchol Krušných hor Plešivec (1028 m.), excelovali Luboš Němec v mužích, Schicktanzová Petra v ženách a ve veteránech Karel Hurdálek.
Nejpočetněji byl obsazen závod horských kol na 65 kilometrů, kde bylo ve třech kategoriích klasifikováno celkem 186 závodníků včetně šestadvaceti žen. Zvítězili Radovan Fišer v mužích, Barborka Hrušková v ženách a ve veteránech Václav Sladký. Obě MTB tratě měli společnou vrcholovou prémii na 30 kilometru - vítěz si odnesl 1000,- Kč jako ocenění za nejrychlejší dosažení nadmořské výšky podobné hodnoty.
V silničním závodě na 150 km, který peloton vyvedl řadou nejobávanějších stoupání až na nejvyšší vrcholek Krušných Hor Klínovec (1244 m.), zvítězil v mužích Pavel Krob, Marcela Plíhalová v ženách a ve veteránech Pavel Novotný. Silniční část obsahovala dvě vrcholové prémie po tisíci korunách, první na Klínovci, druhou na Andělské Hoře.
V areálu měli zástupci médií i přátelé závodníků k dispozici moderátorem komentované aktuální informace o dění na tratích jednotlivých kategorií. Borci, kteří dorazili do cíle před vyhlášením výsledků, mohli ve volné chvíli shlédnout jedinečnou exhibici dvojice vyhlášených biketrialistů Spacemana a Majkla Matyse. Blížící se bouřka se Varům naštěstí vyhnula, a tak vyhlášení výsledků mohlo proběhnout přesně v 17:00. Ceny a trofeje vítězům již tradičně předávala legenda československé silniční cyklistiky - Antonín Bartoníček, vítěz hlavní kategorie obdržel navíc jako osobní cenu pohár od hejtmana Karlovarského kraje JuDr. Josefa Pavla, pod jehož záštitou se závod konal. Následovala tombola, ze které si výherci odnášeli více než hodnotné výhry. Současně byly vyvěšeny kompletní výsledkové listiny.
Pro účastníky závodu, kteří se rozhodli zůstat, byl připraven večerní program. Po shlédnutí druhé biketrialové exhibice se mohli přihlásit do soutěží v doplňkových disciplínách, které jsme pro ně nastražili. Klání v rytířském turnaji (vytlačování soupeře z pětimetrového kruhu), bunnyhopu a pivním sprintu se protáhlo do setmění a diváky rozpumpovalo tak, že by to nesvedla ani placená striptérka. Největší aplaus sklízel jedenáctiletý Daniel Kolář, který se nebál v rytířském turnaji a bunnyhopu utkat s o mnoho staršími soupeři, aniž by se umístil poslední, a šestice statečných, která se postavila na start pivního sprintu, který obnášel vypití pěti piv postupně po objetí pěti oválů stadionu na čas. Že se pak na škváře kromě kelímků válely i jiné věci, není třeba zdůrazňovat . Vskutku třešnička na dortu letošního ročníku! TANG Artamonovův memoriál 2002 pak završilo promítání dvouhodinového záznamu z jednotlivých tratí v místní tělocvičně.

Ohlasy na TANG Artamonovův memoriál 2002

Cyklisté projeli přes oba vrcholy Krušných hor

Karlovarské noviny - 26.8.2002
KARLOVY VARY - Víc než tři stovky cyklistů se v sobotu postavily na start největšího krušnohorského cyklomaratonu Artamonovův memoriál.
Vzhledem k rostoucí oblibě podobných akcí a nesporné kvalitě tratí i organizace, kterou prokázaly oba předchozí ročníky, se letos čekal účastnický rekord kolem půl tisícovky startujících, nakonec jich ale ze záplavami tak těžce zkoušené republiky přijelo jen 335. Připočteme-li k tomu skoro půl stovky dětí na nesoutěžní rodinné vyjížďce, účast víc než slušná.
Nejpočetněji byla obsazený hlavní závod horských kola na 95 kilometrů, kde bylo ve třech kategoriích klasifikováno celkem 178 závodníků včetně čtyř žen. S těžkou traí, na které museli jezdci vystoupat dvakrát na Vlčinec a na druhý nejvyšší vrchol Krušných hor Plešivec (1028 m n.m.), se neodehrávalo moc dramat. Na čele závodu se o vedení střídali Luboš Němec v dresu CK MTB Maraton Hlinsko a loňský vítěz padesátky, karlovarský biker Filip Eberl ve službách stáje CCC Vellatrutnov, v těsném závěsu za nimi Daniel Horák, vítěz prvního ročníku závodu Tomáš Kozák a Němcův klubový kolega Svoboda. První projel cílem za 3.51 hod. Němec, minutu za ním Eberl s Horákem a šest minut na ně ztrácel Kozák. Výborný výsledek zajel triatlonista AC Start Tomáš Báča, který se ztrátou 26 minut obsadil pěkné 6. místo. Z žen byla na maratonské trati nejrychlejší Petra Schicktanzová v dresu Siemens Mobile před ašskou Lenkou Burdovou a velmi pěkný čas 5.53 zajela i Věra Löfflerová z Abertam na 3. místě.
Na kratší MTB trati 65 km excelovali závodníci týmu MCB Sokolov. Mezi muži byli Radovan Fišer 1. a Tomáš Makoň 3., ve veteránech vyhrál Václav Sladký a Jiří Toms byl třetí. Na bramborové pozici skončili v obou kategoriích Eberlové, mezi muži bratr stříbrného z pětadevadesátky Filipa Tomáš a ve veteránech jejich otec Luboš. Podobně jako loni se tak stali nejúspěšnějším rodinným týmem závodu.
V silničním závodě na 150 km, který peloton vyvedl až na nejvyšší vrcholek krušných hor Klínovec (1244 M n.m.), se na špici prali vedoucí jezdec Extraligy Pavel Krob ze Stochova v dresu SK Cyklosport Kern Praha a Ladislav Fabišovský z Ostrova v dresu Cress - Attack. Na první horské prémii na Klínovci byl první Fabišovský a na druhé na Andělské Hoře Krob, kterému ke konečnému vítězství pomohl i defekt Fabišovského v závěrečné části závodu. Třiatřicetiletý veterán Krob projel cílem v čase 4.33 hod., Fabišovský ztrácel tři minuty a dalších šest minut za nimi dojel třetí Tomáš Viktorin z Tri Cheb. V sedmém nejrychlejším čase dospurtovali nejlepší veteráni, 1. Pavel Novotný z Karlových Varů a 2. Jiří Tokár z Nejdku.

Náročné úseky rozhodly o vítězích cyklomaratonů Karlovy Vary

26.8.2002 Karlovarský - strana 6
Přesně 335 cyklistů se v sobotu v Karlových Varech postavilo na start maratonů horských a silničních kol Artamonovův memoriál. Bylo to zhruba o stovku méně než loni. „Povodně se přece jen projevily. Řada potencionálních startujících měla určitě jiné starosti,“ vysvětlil si nižší zájem ředitel závodu Josef Kolář. Kdyby se počítala klubová úspěšnost, zvítězil by tým MCB Sokolov, jehož zástupci dosáhli čtyř medailových umístění. Suverénně si vedl především Radovan Fišer, který zvítězil v závodě horských kol na 65 kilometrů s bezpečným šestiminutovým náskokem. „Do vrcholové prémie na Vlčinci jela pohromadě větší skupina. Kratší trasa potom až do cíle vlastně jen klesala, jediným místem, kde se dalo ujet, byl sjezd do Hroznětína. Tam jsem tedy nastoupil a náskok jsem udržel až do cíle. To je asi tak všechno,“ líčil svérázně v cíli šestnáctiletý mladík, který se cyklistice věnuje pouhé dva roky. O něco blíže k cílové bráně se rozhodlo o vítězi závodu horských kol na trati 95 kilometrů. Na těžkém úseku u Velkého Rybníka, kde vystouplé kořeny vytřásají ze závodníků poslední zbytky sil, se do pedálů opřel Luboš Němec z Hlinska a o necelou minutu ujel zbylé dvojici. V té zůstal karlovarský biker Filip Eberl, kterému ke stříbru pomohla znalost tratě. „Na prvního jsme neměli, jel jako zvíře. Bylo jasné, že si to rozdáme o druhou příčku. Nastoupil jsem v technickém místě, na kterém se už v Karlových Varech přejížděla Ohře. Pomohlo mi, že jsem to tam znal,“ připustil Eberl. Dlouhý maratonský závod pro něho byl premiérou a podle jeho slov mu podobné starty na kontě moc rychle přibývat nebudou. „Jestli pojedu dva do roka, bude to až moc. Pěkně mě to zničilo, tak týden se z toho budu dávat dohromady,“ konstatoval Filip Eberl. Na čtvrtém místě skončil jeden z favoritů závodu Tomáš Kozák z Plzně. Maratonský specialista byl v čelní skupině zhruba polovinu trati, jenže pak jeho úsilí přibrzdila nezvyklá, přesto zásadní záležitost. „Z košíků mi vypadly obě láhve, takže jsem musel na občerstvovacích stanicích zastavovat. Navíc jsem musel pít do zásoby, protože jsem to neměl kam nalít. V posledních kilometrech jsem měl mlhu před očima,“ uvedl Kozák. Nejrychleji se o největších aspirantech na prvenství rozhodlo paradoxně v nejdelším závodě dne. Silničáři, které čekala 150 kilometrů dlouhá trasa, jeli pohromadě jen z Karlových Varů do Nejdku. V následném stoupání do Perninku se událo to nejpodstatnější - tempu ostrovského cyklisty Ladislava Fabišovského, člena české reprezentace do 23 let, stačil jen pozdější vítěz Pavel Krob. „Funěl jako lokomotiva, ale uvisel. Ovšem jak jel později roviny, to bylo peklo,“ vyslovil se Fabišovský o soupeři s uznáním. Snad by ostrovský cyklista mohl bojovat až do posledních metrů, jenže u Andělské Hory ho zdržel defekt. Vyměnil zadní kolo, ale časová ztráta narostla až příliš. „Ještě k tomu mi střílel řetěz na pastorcích, takže bylo hotovo,“ věděl Fabišovský. Autor: VÍT POCHMAN

Artamonovův memoriál ve výsledcích

Karlovarské noviny - 28.8.2002
Půldruhé stovky kilometrů po silnicích Karlovarska s prémiemi na Klínovci a na Andělské Hoře daly v dusném vedru zabrat i tak zkušenému cyklistovi, jako je vedoucí jezdec Extraligy masters Pavel Krob ze stáje SK Cyklosport Kern Praha. Únavu v blátem zdobené tváři nedokázal skrýt ani vítěz horské pětadevadesátky Luboš Němec v dresu CK MTB Maraton Hlinsko. 

MTB 95 km, muži: 1. Luboš Němec (CK MTB Maraton Hlinsko) 3.51 hod., 2. Filip Eberl (CCC Vellatrutnov), 3. Daniel Horák (neuvedeno) oba -1 min., 4. Tomáš Kozák (Hepos Plzeň) -7 min., 5. Pavel Svoboda (CK MTB Maraton Hlinsko) -12 min., 6. Tomáš Báča (AC Start K. Vary) -26 min.; 

veteráni: 1. Karel Hurdálek (KL Sport Most) 4.02 hod., 2. Jaroslav Hrubý (KL Sport Most) -12 min., 3. Pavel Taušl (Plzeň); 6. Jaroslav Hrabík (PSK Cyklo Cheb 96) -55 min.; 

ženy: 1. Petra Schicktanzová (Siemens Mobile) 5.34 hod., 2. Lenka Burdová (Jiskra Aš) -3 min., 3. Věra Löfflerová (Abertamy) -19 min. 

MTB 65 km, muži: 1. Radovan Fišer (MCB Sokolov) 2.16 hod., 2. Ivo Machek (Děčín), 3. Tomáš Makoň (MCB Sokolov) oba -6 min., 4. Tomáš Eberl (Cyklosport RIK K. Vary) -9 min., 5. Jan Kubíček (Dukla Praha) -10 min., 6. Jan Edelman (Chotěšov) -12 min.; 

veteráni: 1. Václav Sladký (MCB Sokolov) 2.34 hod., 2. Josef Anderle (K. Vary), 3. Jiří Toms (MCB Sokolov) oba -8 min., 4. Luboš Eberl (Slavie K. Vary) -9 min., 5. Miroslav Apolín (K. Vary), 6. Martin Píša (Ski klub Klínovec) oba -11 min.; 

ženy: 1. Barborka Hrušková (MTB klub HUDY Sport) 2.54 hod., 2. Jana Kurťáková (CCC Vellatrutnov) -11 min., 3. Lucie Vondráčková (CCC Vellatrutnov). 

Silnice 150 km, muži: 1. Pavel Krob (Stochov) 4.33 hod., 2. Ladislav Fabišovský (Cress -ATTACK) -3 min., 3. Tomáš Viktorin (TRI Cheb) -9 min., 4. Tomáš Vitáček, 5. Dušan Stejskal (oba PROTHERM Praha) oba - 10 min., 6. Jakub Šebesta (Jiskra Nejdek) -15 min.; 

veteráni: 1. Pavel Novotný (Slavia K. Vary) 4.59 hod., 2. Jiří Tokár (Nejdek) stejný čas, 3. Václav Ryč (HS Krušné hory) -1 min., 4. Miroslav Fabišovský (KC Ostrov), 5. Tibor Csipka (MAC-CON Sokolov) oba -12 min., 6. Štefan Zold (K. Vary) -19 min.; 

ženy: 1. Marcela Plíhalová (neuvedeno) 5.37 hod., 2. Renata Grossová (Chodov) 6.58 hod. 

Ohlasy z e–mailů

Dík za skvělý maraton. A rád bych Vám řekl, že nemusíte skromně říkat, že organizačně nedosahujete úrovně maratonů velkých. U Vás jsem nebyl svědkem žádných zmatků ani hádek mezi pořadateli, ale naopak hladkého průběhu a přátelské atmosféry, narozdíl od jednoho z "velkých" maratonů silniční Velosérie. Je zbytečné být konkrétní a pomlouvat, zvláště když ony zmatky mne nijak nepoškodili, a i kdyby tak jsem flegmouš a nejde o život. Ostatně i tamní organizátoři jsou amatérští nadšenci, takže opakuji, že skromní být opravdu nemusíte. Za rok určitě přijedu zase, pokud mne tedy nebude ten úvod na Klínovec strašit přes zimu ve snech. A pokud nezměníte trasu, tak na silniční 155 km trasu můžete do propozic napsat převýšení 2252 m. Alespoň to mi ukázal tachometr. A protože totéž ukázal i na klesání, je vidět, že nedošlo cestou k výkyvům tlaku a údaj by měl být správný. Tak ještě jednou díky. Michal Čech

Byl to zatim nejlepší závod, kterej jsem kdy jel, perfektně vybraná trať, skvěle udělaný značení a prostě všechno stoprocentní. Tímto organizátorům děkuji a klobouk dolu za to co se jim podařilo uspořádat, to jsem opravdu ještě nezažil. Dot

Velmi se mi to líbilo, byl to můj první závod tohoto typu. Supr byla i organizace, fernet na občerstvovačce, dobrý. Pěkná trať, náročnost byla přiměřená. Ale 60km mi stačila. Děkuji za krásnej den. Jo. dneska nohy dobrý. Karel Vrátník

byl to nejlepší závod na MTB co jsem jel, a není to jen tím, že byl můj první. Výborná trať i značení, perfektně zvolené počasí. Potvrdilo se mi, že si musím pořídit kontaktní čočky, při sjezdech jsem nestíhal kameny a kořeny, v cíli mi proto trochu chyběl červený kříž - ale asi ho jinde potřebují víc. Protože okolí KV vůbec neznám pro příští ročník bych byl rád, kdyby se trat moc neměnila, neznalost terénu mi ubrala nějaké minuty a já bych chtěl být příště do padesátky :-) Pavel

Díky za pěkný závod, povedlo se Vám to jako minulý rok!! Jen jedna výtka, a to, značení těsně před KV a ve Varech, jinak vše super. Kdyby nebyli křeče tak by byl i výsledek lepší.
Těším se na fotky. Jiří Dytrych

Škoda že tu není ten blicí smajlík, dal by se jím ztvárnit nervydrásající průběh pivního sprintu. (ale je! ) Ta kačena byla impozantní. Bohužel až videozáznam odhalil, že i vítěz si pomáhal nepovolenými prostředky, a sice když si při nájezdu do posledního kola lehce "ublinknul". Opravdu nádherný zážitek. Řekl bych taková pěkná tečka, která po bezmála 90ti kilometrovém výletu znovu navodila tu správnou soutěžní atmosféru. Tomáš

Zpět na seznam


© A.M.bike no limits, web & design: Daniel Danielčák 2000 - 2020 | admin |  ↑↑↑